• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

З колекції Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського. Рушники

22 липня 2025, 11:39

  • Департамент культури і туризму
Рушники

Найбільшого розповсюдження у краян набуло вишивання рушників, хусток, сорочок. Музейна колекція нараховує близько тисячі кілкових, плечових, тематичних рушників ХІХ – першої чверті ХХІ століття.

Для рушників використовували добірне полотно та льняні нитки домашнього прядіння і фарбування. Вишивали на п’яльцях рушниковим швом, чим досягалась двобічність рушника. Узор вишивався найчастіше одноколірними нитками, переважно червоними, зрідка синіми, інколи якимись іншими.

Червоний колір рушників – насичений, виразний й найбільш емоційний у декоративній композиції, а різноманітні дрібні сітчасті заповнення створюють ніби мерехтіння, відблиск кольору, суцільні ж стібки надають йому інтенсивності і від їх щільності залежить насиченість кольору, його яскравість. Один і той самий колір нитки, завдяки техніці виконання, перевтілюється то в яскраво червоний, то в рожевий, ледь розбавлений білим тлом. За рахунок неоднакового вбирання і віддзеркалення світла створюється враження деякої просторової глибини.

У цілому орнаментальний мотив дерева-квітки з чітко окресленим контуром ніби оповитий повітрям й випромінює червоний колір. Водночас поєднання червоної вишивки з білим тлом полотна надає рушникам мажорного звучання, святковості і урочистості

Для рушників центральної Полтавщини характерні легкість, вишуканість. В західній частині – композиція стає більш монументальною, відчувається переважання червоного завдяки тому, що ажурні заповнення змінюються щільним стібком. У східній частині краю у червоний колір вкраплюється синій, жовтий, іноді – зелений.

Техніка полтавського рушникового шва включає попередню прорисовку малюнка на полотні. Контур обводиться стебловим швом, а поле квіток, листків, птахів заповнюється “штапівкою”, “драбинкою”, “бігунцем”, утворюється декоративна єдність невеликих квадратів, ромбів, прямокутників, вертикальних смуг, хвилястих ліній, штрихів різної густоти. Така різноманітність елементів створює враження динаміки, внутрішнього руху, а нитки, покладені в різних напрямках, – гру червоного кольору, що випромінює сяйво.

Рушникові орнаментальні сюжети, мотиви складаються з рослинно-тваринних елементів, людських постатей, християнської символіки. Варіативність музейної колекції – виняткова. В ній відсутні однакові екземпляри, і все ж визначається кілька типових груп за композиційним рішенням:

– гілочка з розкладеним віттям, стилізованими квітами, графічно окресленою рамочкою;
– центральна квітка з трикутника, семи овалів, вазона, горщика, квітки з другорядним бордюром;
– центральне дерево-квітка з виразним бордюром і краями; дерево-квітка з птахами;
– двоголові орли з царськими атрибутами;
– християнські символи (янголи, чаші, хрести тощо);
– тематичні.

Рушники широко використовували у весільному, поховальному обрядах, при закладанні хати, а також мали літургійний зміст та найбільший ужиток знайшли, як хатня прикраса на стінах, іконах, картинах, над вікнами.

Поділитись

Теги

культура
мистецтво
музей

Новина за темою

Презентація сучасної літератури на тему війни
22/07/2025
У Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва імені Олеся Гончара проводять літні активності для дітей
22/07/2025
Працівники Історико-культурного заповідника "Більськ" поділилися результатами опрацювання матеріалів із цьогорічних розкопок Котелевського городища
22/07/2025

Останні новини

Більше новин
Запропоную Верховній Раді України законопроєкт, який буде відповіддю; усі норми для незалежності антикорупційних інституцій будуть – звернення Президента Запропоную Верховній Раді України законопроєкт, який буде відповіддю; усі норми для незалежності антикорупційних інституцій будуть – звернення Президента
23/07/2025
Росія розглядає можливості скористатися суспільним невдоволенням для максимального загострення ситуації
23/07/2025
Жіноча команда ФК «Ворскла» готується до нового сезону та виступів у Лізі чемпіонів
23/07/2025
Бджільництво Полтавщини: Підготовка фахівців у Гадяцькому аграрному училищі
23/07/2025
«Армія відновлення»: за пів року на Полтавщині видали 6,5 тисяч направлень на тимчасову роботу
23/07/2025
Відбулася підсумкова онлайн-нарада щодо участі України в конференції URC2025
23/07/2025
Презентація сучасної літератури на тему війни
23/07/2025
На Полтавщині відпрацьовують нові стандарти проведення учнівських олімпіад
23/07/2025
В Україні відновлено обов’язкове подання статистичної та фінансової звітності респондентами до органів державної статистики
23/07/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту