До участі в заході долучилися заступник начальника Полтавської ОВА Антон Чубенко, директор Департаменту культури і туризму ОВА Ірина Удовиченко, мистецтвознавці, культурологи, громадськість.
«Визначною рисою декоративно-ужиткового мистецтва України є спадковість багатовікових традицій. Протягом століть народні майстри опановували секрети технічної майстерності. Унікальним і яскравим є самобутній полтавський розпис, що має визнану фахівцями високу мистецьку вартість і є нематеріальною культурною спадщиною, – зауважив Антон Чубенко. – Витоки художньо-декоративного розпису на Полтавщині сягають глибокої давнини. У полтавському розписі мовою орнаменту відображені уявлення українців про світоустрій, етичні та естетичні цінності нації. Доля декоративного розпису у різні часи була різною. Але завдяки небайдужості та самовідданості майстрів, науковців і працівників культури полтавський розпис не зник, а отримав новий поштовх до розвитку».
Прадавній розпис на Полтавщині охоплював усі сфери людського побутування. На жаль, імена багатьох майстрів втрачені. Збереглися відомості про майстерні з декоративного розпису при Полтавському земстві, керівником яких був художник Володимир Черченко.
У роки радянської окупації України художньо-декоративний розпис на Полтавщині занепадав. Але майже до кінця ХХ ст. у всій області, щовесни на «воротях», місцеві майстри-аматори малювали вазони з «яблучками» та «квіткою-сонцем». Лише в незалежній Україні усвідомлення цінності традиційного мистецтва сприяло відродженню майже втрачених культурних практик.
Нині елементи полтавського розпису активно відтворюють носії-практики, декоровані вироби презентують на різноманітних виставках та ярмарках.
Свої роботи в межах виставки в філармонії презентували відомі митці Євген Пілюгін, Наталія Сташкевич, Тамара Пилипенко, Світлана Колодяжна, Лідія Орел, Юлія Мохірєва. Спільнота практиків об’єднані єдиною метою – повноцінно відродити прадавнє народне мистецтво, передати власні набуті знання, цінності та практики молодому поколінню у процесі відтворення цього елементу.
«Видання тематичного календаря – це впевнений крок до популяризації полтавського декоративного розпису, широкої презентації унікального культурного явища не лише в Полтавській області, а й для всієї України», – зауважив Антон Чубенко. – Саме такі мистецькі проєкти свідчать про незнищенність традиційної культури, її важливу роль у сталому розвитку суспільства та актуальній боротьбі українців за свою історію, життя і свободу».
У календарі представлені твори майстрів Полтавщини, кожен з яких у притаманній авторській манері відтворює орнаментику та символи, характерні для полтавського розпису.
Підпишіться, щоб отримувати листи.