17 грудня 1999 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 25 листопада Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок.
Дати початку та завершення Всеукраїнської акції вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.
Шістнадцятиденний період акції охоплює наступні важливі дати:
• 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;
• 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;
• 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;
• 3 грудня – Міжнародний день людей з інвалідністю;
• 5 грудня – Міжнародний день волонтера;
• 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;
• 9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією;
• 10 грудня – Міжнародний день прав людини.
У знак підтримки, люди у всьому світі пов’язують помаранчевою стрічкою свій одяг.
Це офіційний колір протидії насильству, що символізує світле та вільне майбутнє.
Законодавством України передбачені заходи з протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства.
В Україні діє Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству», і з початку 2019 року домашнє насильство в нашій країні вважається кримінальним злочином.
Важливим у цій сфері є ухвалення у 2020 році Указу Президента України «Про невідкладні заходи із запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства». Одним з інструментів його реалізації є Державна соціальна програма запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на період до 2025 року, затверджена постановою Кабінету Міністрів від 24 лютого 2021 року № 145.
У вересні 2020 року Україна отримала офіційний статус учасниці «Партнерства Біарріц» – міжнародної ініціативи рівних прав і можливостей для всіх. Метою партнерства є консолідація зусиль міжнародної спільноти та посилення відповідальності задля досягнення рівності жінок і чоловіків.
Втіленням зобов’язань, що взяла на себе Україна, став запуск «гарячої лінії» з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей – 1547.
Якщо людина опинилась у складних обставинах, спричинених насильством в сім’ї чи його реальною загрозою, якщо стала жертвою торгівлі людьми та прагне повернутися до нормального життя, за телефоном «гарячої лінії» 1547 цілодобово консультанти готові надати психологічну підтримку, проконсультувати або зареєструвати відповідне звернення до державних органів.
В межах всеукраїнської акції в ОВА затверджено відповідний обласний план заходів, який охоплює 5 ключових напрямів, а саме:
Інформаційно-просвітницькі акції до значимих дат: покликані привернути увагу громадськості до проблеми насильства в усіх його проявах та забезпечити підтримку постраждалим.
Профілактичні заходи для запобігання насильству: дані заходи включають інтерактивні лекції, бесіди, тематичні виставки, театральні вистави, покази тематичних фільмів, конкурси та батьківські збори для формування у молоді та дорослих усвідомлення неприпустимості насильства.
Засідання координаційних рад: проведення засідань координаційних рад з гендерних питань, запобігання домашньому насильству, протидії торгівлі людьми та питань сім’ї на рівні обласної адміністрації й органів місцевого самоврядування.
Підвищення обізнаності та підтримка вразливих груп: напрям орієнтований на інформування й підтримку дітей та сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах, з акцентом на захист від насильства.
Організація регіональних та місцевих інформаційних кампаній: спрямований га підвищення обізнаності населення про правову культуру, а також щодо форм, проявів, причин і наслідків домашнього насильства, формування нетерпимості до насильства і подолання стереотипів щодо ролі жінок і чоловіків у суспільстві.
Зокрема, на місцевому рівні в громадах заплановані спеціалізовані акції:
Кременчуцька районна військова адміністрація: проведе конкурс малюнків «Мої права» для вивчення Конвенції ООН про права дитини, творчий конкурс «Я мрію – я живу» для дітей з інвалідністю та захід «СТОП насильству!» для дітей та молоді.
Горішньоплавнівська громада: буде проведено просвітницькі акції «Що таке сексуальна експлуатація та наруга. Знайте свої права», вуличну акцію «Червона стрічка» до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом і флешмоб «Не будь агресором – радій життю».
Диканська громада: заплановано проведення циклу бесід «Стоп насильство!» для учнів, моніторингове відвідування сімей із ризиком домашнього насильства та тренінг «Сім’я без насильства» для осіб, засуджених до покарання без позбавлення волі.
Миргородська громада: заплановані заходи з підтримки жінок, які постраждали від домашнього насильства, зокрема, до Міжнародного дня боротьби з насильством проти жінок, а також щорічний конкурс «Повір у себе» для людей з інвалідністю, тренінг про безпечне користування інтернетом до Міжнародного дня прав людини та захід «Волонтерство у кожному з нас».
Підпишіться, щоб отримувати листи.